IOT یک رشته جدید که از اوایل رشد خود یک دیدگاه جدید را ارائه کرد. همچنین تاثیر عظیمی بر روی بازار نیز داشته است. امروزه اینترنت اشیاء مشکلات تجاری برخی از صنایع را به طور نامحسوسی حل می‌کند. شهرهای هوشمند، حمل و نقل‌های هوشمند و خیلی از مشاغل دیگر که این تکنولوژی استفاده می‌کنند تا به اکنون راضی بوده‌اند. اینترنت اشیاء یکی از عوامل تحول دیجیتال در شرکت هاست، زیرا با افزایش بهره‌وری نیروی کار و صرفه‌جویی و … باعث پیشرفت شرکت‌ها می‌شود. در ادامه به امنیت IOT  می‌پردازیم:

امنیت IOT

یکی از چالش‌های مصرف کننده این تکنولوژی امنیت است.  زیرا برخی از دستگاه‌ها با زیر ساختی ناامن، امنیت را زیر سوال می‌برند. در جمله قبل از اصطلاح دستگاه استفاده کردیم این دستگاه‌ها چه چیزی هستند؟ در حالی که تیم‌های امنیتی در سازمان‌ها از شبکه محافظت می‌کنند اما خطراتی که برای اینترنت اشیاء به وجود می‌آید کمتر دیده می‌شود و اغلب به آنها زیاد اهمیت نمی‌دهند.  می‌تواند دو دلیل داشته باشد.  دلیل اول این می‌تواند باشد که سیستم‌های امنیت نمی‌تواند این دستگاه‌ها و پروفایل‌های مربوط به آنها را تشخیص دهند. در این صورت اگر نتوانند تشخیص دهند نمی‌توانند امنیت IOT را برقرار کنند.

امنیت IOT

دلیل دوم این دستگاه ها میتوان هرجایی مسقر کرد و معمولا به چشم یک فناوری دیده نمیشوند. در نتیجه نمیتوان کنترل هایی که بر روی فناوری ها انجام میشود روی این دستگاه ها اعمال کرد تنها میتوان بعنوان یک داده آن‌ها را مدیریت کرد. البته این دلیل نیز به همان دلیل اول بر میگردد. اما در این بین لازم به ذکر است که دستگاه های IOT از سخت افزار ها و سیستم عامل های مختلفی استفاده میکنند و این طول عمر عملیاتی بیشتر نسبت به طول سایبری دارد.

مسائل امنیتی

در کل امنیت IOT یک استراتژی خاص برای کنترل دستگاه‌های متصل هستند که برای یک کار در سازمان راه اندازی شده‌اند. این امنیت از لحاظ سایبری مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر امنیت برای این دستگاه‌ها برقرار نشود یک هکر از طیرق این اشیاء وارد بستر شبکه می‌شود و می‌تواند خرابکاری‌های خود را انجام دهد. تیم امنیتی باید این اشیاء را از نظر رویه‌ها فرایندها و استانداردها مورد بررسی قرار بدهند تا بتوانند امنیت را برای آنها برقرار کنند. این کار باعث می‌شود که این اشیاء از دیدی کاربر خارج از شبکه مانند یک فناوری تحت کنترل دیده بشوند.

دستگاه اضافه

یکی از نگرانی که در امنیت IOT  وجود دارد این است که با اضافه شدن به تعداد این دستگاه‌ها برقراری و هماهنگی این اشیاء از لحاظ سایبری بسیار دشوار می‌شود و راه را برای هکران هموار می‌کند. برای این که این مشکل را رفع کنیم باید اول امنیت خود دستگاه را برقرار کنیم. اگر این کار را انجام دهیم می‌توانیم به راحتی امنیت تمام سازمان را برقرار کنیم.

امنیت IOT

رمزنگاری

سوی دیگر مسائل امنیتی این است که داده‌های اینترنت اشیاء به صورت کدگذاری شده ارسال نمی‌شوند در این صورت اطلاعات در معرض خطر هستند.

نقاط پایینی

نقاط پایینی در شبکه دستگاه‌هایی هستند که به اینترنت متصل هستند که IOT نیز جزو آنها است. بیشترین حمله‌ها و راحترین طعمه برای شکار عالی همین نقطه‌های پایینی هستند. بنابرین مانند دیگر دستگاه‌های پایینی، IOT هم مورد حمله قرار می‌گیرد. دستگاه‌های آلوده می‌توانند بعنوان یک بات نت برای دی‌داس استفاده شود و بستری عالی برای هکر سایبری فراهم کند.

رمزعبور

مسله بعدی که مورد بررسی قرار می‌گرد رمزعبور است. اکثر حملات به رمزعبورها است اما وضعیت نا امن امنیت IOT به راحتی مورد حمله قرار می‌گرند. تعدادی از دستگاه‌های اینترنت اشیاء هنوز روی سیستم عامل‌های قدیمی کار می‌کنند . این باعث می‌شود که اکثر حملات بر روی این دستگاه‌ها راحت باشد.

کلام ژیپان

ما  در این مقاله سعی بر این داشتیم که برخی از مسائل امنیت IOT  را برای شما دوستان بازگو کنیم. اگر نمی‌دانید از کجا برای امنیت IT و IOT شروع کنید می‌توانید با مشاوران ما در ژیپان تماس بگیرید تا شما دوستان و همراهان  را یاری رسانی کنند. ژیپان با در دست داشتن تکنولوژی‌های امنیتی بروز و یک تیم قدرتمند امنیتی آماده خدمت رسانی به شما دوستان است.