اطلاعات می‌تواند مهمم‌ترین دارایی یک شرکت از همه لحاظ باشد. یک  سازمان خدمات امنیت اطلاعات خود را چگونه ارائه می‌دهد؟ آیا خدمات امنیت سازمان برای همه یکسان است؟ سیاست‌ها و خطمشی‌های یک سازمان برای برقرای امنیت به چه صورت است؟ در این مقاله امنیت سازمان‌ها را بررسی خواهیم کرد:

امنیت اطلاعات

به مجموعه خدماتی که برای ایمن نگه داشتن اطلاعات شخصی کاربران یا سازمان‌ها در برابر دستکاری و یا تغییر غیر مجاز امنیت اطلاعات می‌گویند. خدمات امنیت اطلاعات برای محافظت از اطلاعات چاپی، ایمیل‌ها و داده‌های الکترونیکی، در کل اطلاعات شخصی و حساس در برابر افرادی که دسترسی غیر مجاز دارند صورت می‌گیرد.

تفاوت امنیت اطلاعات و سایبری:

شاید در نگاه اول هر دو مشابه یکدیگر باشد اما در خدمات امنیت سازمان باهم  تفاوت‌های اساسی دارند. از امنیت سایبری برای محافظت در برابر حملات آنلاین استفاده می‌شود.  خدمات امنیت اطلاعات بر بستر شبکه و برنامه‌ها و کد‌ها ارائه می‌شود.

اصل امنیت اطلاعات

امنیت در اصل‌های مختلفی مورد بررسی قرار می‌گیرد که به اختصار به آنها می‌پردازیم:

محرمانه بودن:

محرمانگی، یکی عناصر مهم و هیاتی در امنیت اطلاعات است. می‌توانیم محرمانگی را اینگونه تعریف کنیم که فقط افرادی که مجوز دسترسی به اطلاعات را دارند بتوانند از آن استفاده کنند. تکنیک‌هایی که برای محرمانه نگه داشتن یک اطلاعات از آن استفاده می‌کنند شامل: رمز عبور قوی، رمزگذاری اطلاعات، احراز هویت و در نهایت حفاظت در برابر حملات احتمالی. محرمانگی اطلاعات از اهمیت بالایی برخوردار است.

خدمات امنیت سازمان
امنیت اطلاعات سازمان

یکپارچه بودن:

محافظت از اطلاعات در برابر تغیرات غیر مجاز و یا تصادفی که هدف تخریب اطلاعات را دارند را یکپارچگی می‌نامند. تکنیک‌هایی که برای یکپارچگی استفاده می‌شود که هکران نتوانند داده‌ها را به میل خود تغییر دهند و از آنها سو استفاده کنند. این کارها با چندین ابزار در عمق شبکه انجام می‌شود.

در دسترس بودن:

یکی دیگر از عناصر مهم در امنیت در دسترس بودن است. در خدمات امنیت سازمان مهم است که افراد غیر مجاز نتوانند به داده‌های ما در سازمان دسترسی پیدا کنند. با این کار فقط افراد مجاز به داده‌ها دسترسی دارند. در مرحله اطلاعات شبکه و منابع تطبیق داده می‌شوند و بر اساس سیاسیت‌هایی که برای شبکه در خدمات امنیت سازمان تعریف شده اجازه دسترسی صادر می‌شود.

امنیت اطلاعات سازمان

سیاست خدمات امنیت اطلاعات

اهداف امنیتی سازمان سیاست‌هایی است که بر اساس نیازهای و ویژگی‌ها تعریف می‌شود. با این کار در خدمات امنیت سازمان تعریف می‌شود که کدام داده‌ها باید محافظت بشوند. همچنین با استفاده از این اسناد ابزارهای امنیتی تهیه می‌شوند تا در برابر هکرها از داده‌ها محافظت کنند. در این اسناد حتی رفتار و مسئولیت کارکنان تعیین می‌شود.

این سیاست‌ها شامل:

  • باید هدف از خدمات امنیت سازمان مشخص شود تا بر اساس آن اجرا و راه اندازی‌های لازم صورت بگیرد.
  • اصطلاحات و کلمات کلیدی که در اسناد استفاده شده و نام برده شده باید به صورت واضح توضیح داده شود.
  • از رمزهای عبور حتما استفاده شود.
  • مجوزهای عبور مشخص شود. یعنی چه کسانی مجاز و چه کسانی غیر مجاز هستند.
  • وظایف تک تک اعضا برای محافظت از اطلاعات مشخص شود.

محیط

امنیت باید هم در بستر شبکه برقرار شود هم در محیط فیزیکی. برای امنیت فیزیکی باید توجه ما به منابع سخت‌افزاری سیستم‌ها نیز باشد که در صورت بروز مشکل،  مشکل سریعا رفع شود. حفاظت از منابع در وقوع اتفاق‌های طبیعی مانند زلزله و غیر طبیعی مانند اتش سوزی هم مهم است. باید تعیین کنیم که چه کسانی اجازه ورود به اتاقی که سیستم‌های مهم در آن هستند، دارند.

امنیت اطلاعات سازمان

خدمات امنیت سازمان

باید در خدمات امنیت سازمان خود ببینید کدام اطلاعات مهم است و باید از آنها محافظت شود. حال اطلاعات شناسایی شده‌اند باید ببینیم کاربرد آنها در سازمان ما چیست؟  بعد از کارهای قبل باید مشخص کنیم که چه تغییراتی می‌توانیم رو اطلاعات ایجاد کنیم و چه تغیراتی را نمی‌توانیم البته این کار باتوجه به کاربرد آنها نیز صورت می‌گیرد.

انواع خدمات امنیت سازمان:

  • کنترل دسترسی
  • نصب آنتی ویروس و ابزارهای شناسایی بدافزارها
  • ایجاد امنیت برنامه‌ها
  • فایروال‌ها

برای کسب اطلاعات دقیق در این باره با مشاوران ما در ژیپان تماس بگیرید.

کلام ژیپان

برقراری امنیت چه در محیط کاری سازمان و چه در بستر شبکه و اینترنت از اهمیت زیادی برخوردار است. اطلاعات یک سازمان باید به خوبی و با دقت بالا محافظت شود زیرا کوچکترین آسیب ممکن است بخشی بزرگی از اطلاعات را از بین ببرد. ژیپان با در دست داشتن یک تیم قدرتمند در زمینه امنیت می‌تواند خدمات امنیت سازمان شما را در زمینه IT به خوبی برقرار کند و راهنمای شما باشد. مشاوران ما در ژیپان با پشتیبانی 24 ساعته اماده ارائه خدمات به شما هستند.