خدمات امنیت شبکه کدام‌اند؟ برای برقراری امنیت در سطح شبکه چه اقداماتی باید صورت بگیرد؟ خدمات امنیت اطلاعات شبکه به چه صورت انجام می‌شود؟ برای درک موضوع امنیت در شبکه با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

امنیت شبکه

به نقل از سیسکو امنیت شبکه حفاظت از زیرساخت شبکه در برابر دسترسی غیرمجاز، سوء استفاده یا سرقت است. این شامل ایجاد زیرساخت ایمن برای دستگاه ها، برنامه ها، کاربران و برنامه ها است تا به شیوه ای ایمن کار کنند.” درکل امنیت شبکه را می‌توان  به اقداماتی در سطح شبکه نسبت داد که برای محافظت از سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای یک زیر ساخت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خدمات امنیت شبکه

در امنیت شبکه با ترکیب چندین لایه دفاعی در لبه شبکه و با تعریف سیاست‌ها و کنترل‌ها برای هر لایه آنها را پیاده سازی می‌کنیم.

در این سیاست‎ها و کنترل‌ها می‌گوییم که کدام کاربران مجاز هستند به منابع و اطلاعات شبکه دسترسی داشته باشند. با این کار عوامل مخرب شناسایی می‌شوند و از سو استفاده و تهدیدات آنها جلو‌گیری می‌شود.

چرا امنیت شبکه اهمیت دارد؟

با پیشرفت تکنولوژی و دیجیتالی شدن، دنیای ما رو به تغییر و تحول است. این تغییر و تحول حتی بر روی زندگی شخصی و کارهای روزمره ما مانند: کار کردن، بازی کردن، یادگیری و .. تاثیر گذاشته است. امروزه هر سازمانی که می‌خواهد خدماتی را ارائه دهد در برابر حفظ اطلاعات کاربران و مشتریان خود مسئول است و برای این کار باید از شبکه‌های خود محافظت کند. سازمان‌ها با برقراری امنیت شبکه‌ خود نه تنها از اطلاعات کاربران خود محافظت کرده‌اند بلکه از شهرت خود نیز محافظت کرده‌اند.

خدمات اینترنت شبکه
خدمات امنیت شبکه

خدمات امنیت اطلاعات شبکه

اطلاعات یکی از مهم‌ترین دارایی‌های هر سازمان است. وجود یک مشکل می‌تواند یک سازمان را از طریق‌های مختلفی تحت تاثیر قرار بدهد. با مشاوره و دریافت خدمات امنیت اطلاعات شبکه عالی از مشاوران ما در ژیپان می‌توانید از اطلاعات در سازمان خود محافظت کنید. امنیت شبکه در راس هر سازمانی قرار دارد.

انواع خدمات امنیت شبکه

برای ارائه خدمات امنیت شبکه شرکت‌هایی وجود دارند که با در دست داشتن تجهیزات امنیتی در ازای گرفتن مبالغی امنیت شما را در برار خطرات احتمالی محافظت می‌کنند و در مقابل آنها واکنشی مناسب را نشان می‌دهند. در این شرکت‌ها معمولا از ابزار‌های مدرن و پیشرفته استفاده می‌شود که بیشتر تلاش حفظ اطلاعات است. چند نمونه از این سرویس‌ها و ابزار‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد:

دیوار آتش(firewall):

فایروال‌ها در لبه امنیت شبکه قرار می‌گیرند و ترافیک‌های ورودی و خروجی را در شبکه کنترل می‌کنند. فایوال‌ها بر اساس قوانین امنیتی که تعریف شده است تصمیم گیرنده این هستند که ترافیک خاصی را مسدود کنند یا اجازه عبور به آن بدهند.

سیستم‌های پیشگیری از نفوذ

 کار این سیستم به این صورت است که به طور فعال ترافیک شبکه را اسکن می‌کند تا حملات احتمالی را مسدود کند. IPS ها نه تنها فعالیت‌های مخرب را مسدود می‌کنند بلکه بدافزارهای که در سطح شبکه در حال پیشرفت هستند را شناسایی کرده و با آنها مقابله می‌کنند.

Network separation

لبه یک شبکه تعیین کننده محدوه آن شبکه است. این کار هم از نفوذ کاربران بیگانه جلوگیری می‌کند و هم ارتباط در سطح شبکه را سریع‌تر و بهتر می‌کند. با این کار اطلاعات مهم نیز در شبکه می‌ماند.

NAC:

به افراد یا دستگاه‌هایی گفته می‌شود که به برنامه‌ها، اطلاعات و سیستم‌ها دسترسی دارند و جلوی دسترسی‌های غیر مجاز در شبکه را می‌گیرند. با این کار خدمات امنیت شبکه را بهبود می‌بخشد.

Vpn:

سرویس vpn به ما این امکان را می‌دهد که از راه دور به صورت ایمن به شبکه متصل شویم.

امنیت ایمیل:

می‌توان گفت اولین عامل تهدید getway های ایمیل هستند. هکرها با استفاده از اطلاعات شخصی و مهندسی اجتماعی کاربران را به سایت‌های ارائه دهنده بدافزار انتقال می‌دهند و از آنها سو استفاده می‌کنند. در امنیت شبکه برنامه امنیتی ایمیل هم پیام‌های خروجی و هم پیام‌های ورودی را کنترل می‌کند تا از بروز حملات احتمالی جلوگیری کند.

خدمات امنیت شبکه

پیشگیری از از دست دادن اطلاعات:

در اولین مرحله در سازمان باید مطمئن شویم که اطلاعات حساس توسط کاربران از شبکه خارج نمی‌شود. DLP ها از آپلود، ارسال و یا حتی چاپ اطلاعات مهم که به صورت نا امن هستند جلوگیری می‌کنند.

خدمات امنیت شبکه

Sandboxing:

با این روش برنامه‌ها را از یکدیگر جداسازی می‌کنیم یا به عبارت دیگر ایزوله سازی را روی آنها انجام می‌دهیم. با این کار عوامل مخرب و تخریب آمیز شناسایی شده و از درصورت لزوم جلوگیری می‌شوند. با این کار جز به جز امنیت شبکه را برقرار می‌کنیم.

امنیت ابری:

این نوع امنیت یک مجموع کامل از فناوری‌ها، قوانین و سیاست‌های یک برنامه است که برای دفاع از سرویس‌ها، برنامه‌های ضروری و ip های آنلاین به کار می‌رود.

کلام ژیپان:

خدمات امنیت شبکه در هر شرایط و هرزمان برای بهترشدن ارتباط و مشهورشدن سازمان شما همراهان ژیپان از اهمیت بالایی برخوردار است. شما می‌توانید با مشاوران ما در ژیپان تماس گرفته و از خدمات ما بهرمند شوید. امیدوارم در این مقاله از اهمیت امنیت شبکه مطلع شده باشید.