در دنیای پیشرفته امروزی هر کسب و کاری چه خواسته چه ناخواسته مورد تهاجم هکران قرار می‌گیرد. از بین بردن داده‌ها یا دستکاری آنها توسط هکران روز به روز در حال افزایش است و برخی از شرکت‌ها تصور می‌کنند که هرگز از این طریق آسیب نخواهند دید. یک دفاع خوب می‌تواند از حملات احتمالی جلوگیری کند و کمک می‌کند همیشه آماده باشید. ISMS یک سیستم مدیریت امنیت قوی است که بر سه اصل : افراد، فرایندها و فناوری پایدار است. در این مقاله به طراحی ISMS و استانداردهای ISMS می‌پردازیم:

ISMS چیست؟

مدیریت امنیت اطلاعات یک گرایش سیستماتیک است که از فرایندها، فناوری و نیروی انسانی تشکیل شده است. این فرایند به شما کمک می‌کند که از طریق مدیریت ریسک موثر از داده‌ها و اطلاعات سازمان خود محافظت کنید. این کار را با مجموعه ای از استاندارد‌ها و قوانین انجام می‌دهد که با محافظت از سه جنبه کلیدی از اطلاعات تمرکز می‌کند :

محرمانگی:

در این روش اطلاعات فقط به دست افراد مجاز می‌افتد و کسی حق استفاده از آن را ندارد.

یکپارچگی:

در این مورد اطلاعات کامل و دقیق است و هیچ مشکلی برای انتقال آن وجود ندارد و از دسترسی افراد غیر مجاز در امان است.

در دسترس بودن:

اطلاعات در هر زمان در دسترس هستند و فقط برای کاربران مجاز در دسترس است.

طراحی ISMS

مزایای ISMS

ISMS با رویکردی جامع کل سازمان یا شرکت را پوشش می‌دهد. با این کار به کارکنان کمک می‌کند تا خطرات را شناسایی کنند و آنها را کنترل کنند. با این سیستم شما از محرمانگی، در دسترس بودن و یکپارچگی داده‌های سازمان خود محافظت کنید.

انعطاف پذیری:

طراحی ISMS به طرز چشمگیری مقاومت سازمان شما را از لحاظ سایبری بالا می‌برد.

مدیریت:

شما با استفاده از این تکنولوژی همه داده‌ها را در یک چهار چوب بخصوص نگه داری می‌کنید و می‌توانید به راحتی آنها را مدیریت کنید.

کاهش هزینه:

با کاهش لایه‌های امنیتی و دفاعی باعث صرفه جویی در هزینه ها می‌شود.

اطلاعات را در هر شکل و صورتی ایمن کنید:

با استاندارد‌های ISMS می‌توانید همه نوع اطلاعاتی مثل دیجیتالی، فضای ابری و حتی کاغذی را محافظت کنید.

دفاع و پاسخ به حملات امنیتی:

 ISMS با سازگاری بالا به تغیراتی که مداوم در اطلاعات ایجاد می‌شود می‌تواند با حملات احتمالی مقابله کند.

استانداردهای ISMS

پیاده سازی ISMS

اجرای فرایند، رویه‌ای، فیزیکی  و کنترل فناوری که به کاهش ریسک‌های شناسایی شده مورد نیاز است. الزاما هر کنترلی که صورت می‌گیرد به دور از آن که فنی است نباید گران باشد. اکثرا برخی فکر می‌کنند که پول بیشتر برار امنیت بیشتر است. برای کنترل هر بخش سعی کنید حد وسط را در نظر بگیرید به عنوان مثال شما  باید یک تعادل بین افراد یا کارکنان خود برقرار کنید. زیرا هر سازمان بخش‌های مختلفی مثل نیرو انسانی، بازرسی،  بایگانی و … دارد.

اگر شما این کار را به خوبی انجام ندهید همه کارمندان از روند کارها با خبر نمی‌شوند در نتیجه شاید تمایل به همکاری نداشته باشند. اگر این اتفاق رخ دهد ممکن است نه برای شما و نه برای کارمندان خوشایند نباشد. زیرا باید از نفوذ ارشدی خود استفاده کنید.

طراحی ISMS و پیاده سازی آن نیاز به اگاهی عمومی دارد که آگاهی با استفاده از جلسات آموزشی امکان پذیر است. باید به کاربران از اهمیت امنیت اطلاعات بگویید. با این کار آنها در وقوع یک حادثه برای امنیت اطلاعات آنرا شناسایی کرده و گزارش مربوطه را ارائه می‌دهند.

طراحی ISMS

استانداردهای ISMS

قابل توجه است که بسیاری از قوانین و استانداردهای ISMS بر پایه استانداردهای ISO/IEC 27001:2005  است که با چرخه PDCA هم سو است. این چرخه مداوم در حال حرکت است و از چهار فاز طراحی، اجرا، بررسی و اقدام تشکیل شده است. برخی از بندهای این استاندارد شامل:

  • مراجع
  • تعریف‌ها و کلماتی که در ISO/IEC 27000 استفاده می‌شود.
  • دامنه
  • مشخص کردن زمینه فعالیت شرکت
  • بررسی عملکرد سیستم
  • اصلاحیات
  • عملیاتی کردن ISMS
  • پشتیبانی از این سیستم
  • کنترل دسترسی

شما با طراحی و استقرار ISMS  و پیاده سازی آن اعتبار سازمان خود را تا حدودی بالا می‌برید. از خطرات احتمالی جلوگیری کرده و در هزینه‌ها صرفه جویی می‌کنید.

کلام ژیپان

اطلاعات از اول تاریخ بشر برای آن مهم بوده است. برای برقراری امنیت باید هر کاری که لازم است انجام دهید تا به آن سطح از امنیت برسید که اعتماد مشتریان خود را جلب کنید و کاربران را محو خود کنید. اگر نمی‌دانید که از کجا شروع کنید و قدم اول را بردارید با مشاوران حرفه‌ای ما در ژیپان تماس بگیرید و سوالات خود را بپرسید تا ابهام شما رفع شود.