با گسترش روز افزون و چشم‌گیر فناوری اطلاعات، چالش ها و مباحث جدیدی از امنیت پدید آمده است. اما با پیشرفت تکنولوژی، مفاهیم امنیت نیز تغییر زیادی داشته؛ به هر حال در هر عصر و زمانی، اهمیت خود را از دست نداده است . برای جلوگیری از هر خطر احتمالی که حوضه کسب‌و‌کار و … ما را به خطر می اندازد، می‌بایست اقداماتی انجام داد که این قدامات توسط مشاور تست نفوذ صورت میگیرد.

تست نفوذ :

تست نفوذ، اقدامی پیشگیرانه برای جلوگیری از خطرات احتمالی می‌باشد که با مجوز از طرف سازمان مجری این تست انجام می‌شود؛ و وظیفه اصلی آن شناسایی راه های نفوذ و راه‌های آسیب پذیری است که خطراتی را برای سیستم امنیتی ایجاد میکند.

برخی از خطرات شامل اختلال در سیستم عامل، وجود خطا در تنظیمات، سرویس ها، برنامه های کاربردی می‌باشد. همچنین می‌تواند این خطرات شامل رفتار های انسانی از سمت افراد و کاربران باشد یک مشاور تست نفوذ به خوبی می‌تواند این قضیه را مدیریت کند.

این نوع ارزیابی، می‌تواند تاثیر به سزایی در سیستم امنیتی و دفاعی کسب‌و‌کار داشته باشد. به طور مثال می‌توان میزان پایبندی کاربران به سیاست‌های امنیتی را نام برد.

مشاور تست نفوذ :

همانطور که در صحبت‌های قبل مطرح شد با پیشرفت علم در حوضه IT، خدمات امینت شبکه اهمیت زیادی برای ما دارد. از این رو ارگان‌های دولتی و خصوصی، حتی اشخاص حقیقی مورد حمله هکر‌ها قرار میگیرند، که در بسیاری از موارد این خطرات بی سر و صدا هستند و تحدید آن‌ها خبر نمی‌کند. افراد سودجو به کار خود با خیال راحت ادامه می‌دهند.

برای جلوگیری و پایان دادن به این ناامنی، باید با توجه به کارایی سیستم و در نظر گرفتن تمام چهارچوب، پلن مناسب برای ایجاد یک محیط امن در نظر گرفته ‌شود. که این کار علاوه بر تخصص، به سیاست خاصی نیاز دارد. شما می‌توانید با یک مشاور تست نفوذ، امنیت کسب‌و‌کار خود را تضمین کنید.

تیم قدرتمند ژیپان می‌تواند با مشاوره و خدمات، امنیت را در هر حوضه‌ای برای شما به ارمغان بیاورد.

چرا تست نفوذ مهم است؟

هدف اصلی از انجام این تست، ارتقای امنیت می‌باشد. اگر ارگانی که این تست را بر روی سیستم خود پیاده سازی کرده و نتایج خوبی بگیرد، می‌تواند ضعف‌های خود را شناسایی و آن‌ها را برطرف کند.

 

چه زمانی باید از تست نفوذ در سازمان ها استفاده کنیم ؟

 • بعد از بروزرسانی سیستم‌های امنیتی
 • بعد از بروزرسانی سیستم های شبکه
 • بعد از اضافه کردن تجهیزات جدید
 • بنا کردن یک فضای فیزیکی جدید

مزایای تست نفوذ شبکه :

 

 • تست نفوذ، ریسک‌های امنیتی را شناسایی و جلوگیری میکند.

ریسک‌هایی که ممکن است آسیب زدن به امنیت را افزایش دهد، شناسایی می‌کند و برای جلوگیری از آن، راه‌های هوشمندانه‌ای تعیین می‌کنند.

 • ضعف‌ها را شناسایی و آن‌ها را مدیریت میکند.

همچنین نقطه ضعف‌های که امنیت را به خطر می‌اندازد را شناسایی، و با توجه به الویت آسیب پذیر بودن، یکی یکی موانع را رفع می‌کنند.

 • جلوگیری از هزینه‌های از دسترس خارج شدن شبکه

بازیابی ساختاری که مورد نفوذ قرار گرفته، هزینه‌های زیادی را بر سازمان متحمل می‌کند.

و تا زمانی که مشکلات و موانع را برطرف کنند زمان زیادی از دست می‌رود.

 • باعث ایجاد افزایش اعتبار سازمان می‌شود

همچنین بروز این اتفاق، باعث بی اعتمادی شرکای تجاری و مشتریان می‌شود. اما

سازمانی که امنیت بسیاری دارد و تا به حال مورد نفوذ قرار نگرفته، برای دیگران قابل اعتماد تر است.

انواع تست نفوذ :

 

 • تست جعبه خاکستری

این نوع تست، شبیه سازی‌ای مابین تست جعبه سیاه و جعبه سفید انجام می‌شود.

 • تست جعبه سیاه

جعبه سیاه به گونه‌‌ای طراحی می‌شود که فرض بر آن است شخص نفوذگر هیچ دسترسی به اطلاعات ندارد و با سیستم سازمان هیچ گونه آشنایی ندارد.

 • تست جعبه سفید

مشاور تست نفوذ، تستی را به گونه‌ای شبیه سازی می‌کند که بر فرض شخص هکر، عضو خود سازمان می‌باشد و تمام اطلاعات ریز و درشت اعم از معماری شبکه، کد‌های منبع، IP  ها، شاید دسترسی به برخی از کلمه‌های عبور و … را دردسترس دارد.

کلام آخر

از آن‌جا که ما در هر زمینه‌ای امنیت برایمان اهمیت دارد، و از طرف دیگر منافع سود جویان باعث حریص‌تر شدن آن‌ها، نسبت به نفوذ به حریم ما شده بهتر است سیستم امنیت را به مشاور هک و مشاور تست نفوذ بسپاریم.