یکی از محبوب‌ترین استاندارهای موجود برای امنیت اطلاعات در جهان ISO 27001 است که بهترین روش را برای اجرای ISMS و به طریقی مشاوره ISMS را ترسیم می‌کند. این رویکرد یک چهارچوب سیستماتیک برای امنیت داده‌ها است که ترفندها و راه‌هایی را نشان می‌دهد که می‌تواند از فرایندها فناوری و افراد برای محافظت از اطلاعات استفاده کنید. این سازمان ها می‌توانند بهتر دربرابر حملات سایبری و عواملی که آنها رو تهدید می‌کند مقاومت کنند و از اطلاعات خود حفاظت کنند. در ادامه به این مراحل می‌پردازیم:

ISMS چیست؟

سیستم مدیریت امنیت اطلاعات یک مجموعه از سیاست‌ها و رویکردهایی است که برای مدیریت اطلاعات حساس یک سازمان استفاده می‌شود. هدف از اجرای ISMS به حداقل رساندن خطرات و رسیک‌های احتمالی و تضمین حفاظت از اطلاعات است. در ISMS به رفتارها کارکنان و فناوری و داده‌ها و فرایندهای آنها پرداخته می‌شود. این فرایند سیستماتیک را می‌توانید به سمت هدفی که دارید سوق دهید. ISO 27001 یک مولفه برای ایجاد سیستم مدیریت اطلاعات است. این استاندارد شما را مجاب به انجام کاری نمی‌کند بلکه به شما پیشنهاد انجام یکسری از کارها مانند: مستند سازی داده‌ها، بهبود مستمر فناوری‌ها، اقدامات اصلاحی و پیشگرانه.

نحوه اجرای ISO 27001

9 مرحله برای اجرای ISMS :

ایجاد یک دستور برای پروژه:

یک رهبر گروه انتخاب کنید و آنرا مدیر پروژه خود قرار دهید. این شخص می‌تواند با سایر اعضا همکاری داشته باشد و یک برنامه اولیه ایجا کند تا رویکردی برای اجرای پروژه را ارائه دهند.

اجرای ISMS
یک روش برای اجرای ISMS ایجاد کنید:

ISO 27001 تشخیص می‌دهد که آیا رویکردهایی که در دست هست می‌تواند موثر واقع بشود یا خیر. اما یک رویکرد خاص را مشخص نمی‌کند، به سازمانها این امکان را می‌دهد که با هر روشی که انتخاب می‌کنند می‌توانند ادامه دهند. برای مشاوره ISMS باما در تماس باشید.

ایجاد یک چهارچوب مدیریتی:

با شناسایی سیستم‌ها و فناوری‌هایی که در اختیار دارید به زمینه خود آگاهی پیدا می‌کنید. این زمینه باعث می‌شود که به راحتی بتوانید همه چیز را تحت نظر داشته باشد.

شناسایی معیار های امنیتی پایه:

یکی الزامات و اقدامات پایه برای کنترل های مربوطه هر تجارت شناسایی این معیار هاست.

اجرای ISMS
ریسک:

ISO 27001 به شما و سازمانتان این امکان را می‌دهد که در اجرای ISMS به راحتی ریسک پذیری کنید. روش‌هایی که ارائه می‌شود برای ریسک پذیری بر روی سناریوهایی خاص متمرکز است. خب این روش‌ها برای یک سازمان شاید پاسخگو و خوب باشد اما برای یک سازمان دیگر نه.

برنامه برای زمان خطر:

در این فرایند شما اقدامتی از پیش تعیین شده برای محافظت از اطلاعات سازمان را ایجاد می‌کند و با این کار نیز کنترل و نظارت را هم دارید. برای اطمینان از این کنترل‌ها باید بررسی‌هایی مبنی بر این که کارکنان می‌توانند که با این کنترل‌ها کار کنند یا نه و آیا به تعهدات خود برای برقراری امنیت عمل می‌کنند یا خیر.

اندازه‌گیری، نظارت و بررسی نتایج:

برای اینکه اجرای ISMS ما مفید باشد. باید یکسری اهداف امنیتی برای سازمان تعریف کنیم. در هر سازمانی باید عملکردها اندازه‌گیری و بررسی شود. این اندازه‌گیری‌ها شامل شناسایی تمام معیارها اهداف و روش‌ها برای اجرای کنترل هاست.

گواهینامه:

پس از اجرای ISMS سازمان ها باید یک گواهینامه معتبر از یک نهاد صدور گواهینامه دریافت کنند. این ثابت می‌کند که شما در ISMS از ISO 27001 پیروی کرده‌اید.

در این مقاله سعی کردیم چند مرحله از اجرای ISMS را برای شما همران ژیپان شرح دهیم. اگر بدنبال اجرای ISMS هستید و یا به دنبال مشاوره ISMS هستید با ژیپان در تماس باشید. همچنین برای بهبود عملکرد ما در قسمت نظرات پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.